Alışveriş Sepetiniz

E.Yeşim Salgut
E.Yeşim Salgut
Üstün Zekalılar Uzmanı
Genel Koordinatör

Eğitimci olma yönündeki yolculuğu 2002 yılında Hasan Aybaba Anadolu Öğretmen Lisesi'nde başladı. Ardından birincilikle girdiği İstanbul Üniversitesi Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü'nü yine bölüm birincisi olarak 2010 yılında tamamladı. Henüz lisans öğrencisiyken Milli Eğitim Bakanlığı'nın proje okulu olan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu'nda 4 yıl boyunca üstün zekalı çocuklar ile gözlem ve staj yapma imkanı buldu, eş zamanlı olarak Üstün Zekalılar Enstitüsü'nde koordinatör, öğretmen ve raportör olarak yaz okulu ve zenginleştirme programlarında görev aldı. Yasemin Sungur Gelişim Enstitüsü'nde ‘'Gelişen Düşünceler Çocuk Kulübü'' için içerik hazırladı ve eğitimci olarak uyguladı. Üniversiteden hocasının yönlendirmesi ile bakanlığın hizmet içi eğitici eğitimi programlarına katılarak ‘'Zihinsel Engelliler Öğretmeni'' ünvanını da kazandı. Bu sayede atipik otizm, asperger sendromu ve iki kere farklı tanılı çocuklar ile çalışma fırsatını yakaladı.

 

Türkiye'nin ilk homojen üstün zekalılar okulu olan ‘'Mozaik Eğitim Kurumları''nda 5 yılı aşkın bir süre ile program geliştirici, eğitim koordinatörü ve aile danışmanı olarak çalıştı. ‘'Üstün Zekalılar Eğitim Merkezi''nin kış okulu ve yaz okulu programlarını koordine etti, hem aile hem de öğretmen eğitimleri verdi.

 

Bahçeşehir Üniversitesi Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Eğitimi Yüksek Lisans Programı'nı CAP(Creativity Assesment Packet) Yaratıcı Düşünme Bataryasının Kaufman Yaratıcılık Alanları İle İlişkisi'' konulu tezi ile tamamladı.

 

Kuruluşundan bu yana TAZOF(Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu)'nda usta eğitici ve formatör olarak görev almakta ve ulusal turnuvalarda başhakemlik yapmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'nin çeşitli illerinde Zeka Oyunları Eğitici Eğitimleri ve Hakem Eğitimleri vermiştir-vermeye devam etmektedir.

 

Ayrıca birçok vakıf, dernek ve özel kuruluşta üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların ailelerine eğitim vermekte ve danışmanlık vermeyi sürdürmektedir.

 

Üstün zekalı çocukların aşırı duyarlılık alanlarını karşılaştıkları gündelik yaşam problemleri üzerinden anlatan ‘'Gifted Kid Zone'' hikaye setini ‘'Çita Ailesi'' adıyla Türkçe'ye uyarlamıştır.

 

Animo Akademi Genel Koordinatörü olarak üstün zeka/üstün yetenek/özel yetenek tanılı öğrenciler ile bireysel ve grup eğitimi danışmanlık süreçlerine, aile destek-yönlendirme programlarına ve öğretmen eğitimlerine devam etmektedir.