Alışveriş Sepetiniz

Ezgi Şaziye Çay
Ezgi Şaziye Çay
Uzman Klinik Psikolog

Çocuk, Ergen ve Yetişkin Psikolojisi, Aile ve Çift Danışmanlığı, Okul Danışmanlığı, Bireysel ve Grup Terapisi, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Edirne doğumlu olan Ezgi Şaziye Çay; ilk, orta ve lise eğitimlerimi Edirne'de tamamladıktan sonra Yakın Doğu Üniversitesi'nde Psikoloji (ingilizce) lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle tamamladı. Lisans eğitimi boyunca çeşitli seminerlere ve sempozyumlara  katılırken, 17. Ulusal Psikoloji Kongresi (Boğaziçi Üniversitesi)'nde Karmaşık Yas Envanteri (Revize edilmiş formu)'nın Türkçe'ye Çevirisi: Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması'nı tamamlayarak poster sunumu gerçekleştirdi.

2013 yılında Bakırköy Ruh Hastalıkları Hastanesi'nde aktif ve başarılı bir stajerlik dönemi geçirdikten sonra, ‘'KKTC'de Uyuşturucu ve Madde Kullanımının Lefkoşa Bölgesi'nde Yaygınlığı'' lisans bitirme tezini yazdı.

 

2014 yılında  İstanbul'a yerleşerek, Beykent Üniversitesi'inde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimine başladığı zamanlarda, özel eğitim ve rehabilitlasyon merkezinde özel gereksinimi olan çocuklarımızla ve aileleriyle hem kurum müdürü hem de psikolog olarak çalışmaya başladı. Aile eğitimleri ve öğretmenler eğitimleri verdi. 2016 yılında ‘'Özel Eğitim Gereksinimi Olan Çocukların Ebeveynleri ile Özel Eğitim Gereksinimi Olmayan Çocukların Ebeveynlerinin Bedensel Duyumları Abartma Düzeyleri ve Empatik Eğilim Düzeyleri Açısından Karşılaştırılması'' konulu yüksek lisans tezini yazarak mezun oldu ve Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı Uzman Klinik Psikolog ünvanına hak kazandı. Yüksek lisans tezini yazarken İstanbul Üniversitesi'nde Pedagojik Formasyon Eğitimimi tamamladı. Daha sonra özel bir kolejde zümre başkanı olarak görev yaparken, rehberlik ve psikoloji ile ilgili  ihtiyaca ve müfredata yönelik içerikler hazırladı, yeni başlayan meslektaşlarına çeşitli eğitimler verdi. Sonraki yıllarda başka bir okulda okul psikoloğu ve rehberlik koordinatörü olarak çalışarak birçok aile semineri gerçekleştirdi.

 

2014 yılından bu yana çocuk, ergen ve yetişkinlere aktif olarak terapi ve danışmanlık hizmeti vermekte olan Ezgi Şaziye Çay, bu yıl özel bir anaokulunda psikolog olarak danışmanlık yapmaya devam etmektedir. Eğitim süreçleri devam ederken aldığı terapi yöntemlerini, her bireyin kendine özgü olduğu anlayışı ile etik değerler ve bilimsel veriler rehberliğinde, bütüncül yaklaşımı ilke edinerek çalışmaktadır. Pozitif Psikoterapi Temel Danışmanı ve Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Danışmanı ünvanlarına sahiptir.

 

Animo Akademi bünyesinde çocuk, ergen ve yetişkin psikolojisi, aile ve çift danışmanlığı, bireysel ve grup terapi çalışmaları yapmaktadır.

 

EĞİTİMLERİ

Yakın Doğu Üniversitesi - Psikoloji Bölümü  (Lisans)İng     2009-2014

Beykent Üniversitesi - Klinik Psikoloji (Yüksek Lisans)        2014-2016

İstanbul Üniversitesi - Pedagojik Formasyon                       2016-2016


Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Koruyucu ruh sağılığı hizmetleri, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Güçlüğü (Disleksi,Diskalkuli, Disgrafi...), Bilişsel ve Gelişim Gerilikleri, Depresyon ve Diğer Duygudurum Bozuklukları, Kaygı Bozuklukları (Fobiler, Ayrılık Kaygısı, Sosyal Kaygı, Sınav Kaygısı...), Uyum ve Davranış Bozukluğu, İletişim Problemleri, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Tik Bozuklukları, Uyku Bozuklukları, Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nevrosa, Bulimia Nevrosa...), İnternet (Bilgisayar, Oyun) Bağımlığı, Alkol ve Madde Bağımlılığı, Ergenlik Dönemi Sorunları, Karşı Olma Karşı Gelme Bozukluğu, Okul Sorunları ve Okul reddi, Boşanma ve Çocuk Üzerine Etkisi, Kardeş Kıskançlığı, Kayıp, Yas ve Travma


Yetişkin
Danışmanlığı

Koruyucu ruh sağılığı hizmetleri, Depresyon ve Diğer Duygu durum Bozuklukları, Kaygı Bozuklukları (Panik Bozukluk, Fobiler, Sosyal Kaygı, Yaygın Kaygı Bozukluğu...), Obsesif Kompulsif Bozukluk, Stres ile Baş etme, Kayıp, Yas ve Travma, İnternet Bağımlığı, Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nevrosa, Bulimia Nevrosa...), Tik Bozuklukları, Uyku Bozuklukları, Kişilik Bozuklukları, Konuşma ve İletişim Bozuklukları, Meslek ve İş ile ilgili sorunlar, Tükenmişlik Sendromu, Yetişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Problem Çözme Becerileri