Alışveriş Sepetiniz

Az okuyoruz, hatta okumuyoruz... Az okumamızın pek çok nedeni var; kimimiz okumaya vakit bulamıyoruz, kimimiz okumak için alacağımız kitaba para ayıramıyoruz, kimimiz o kadar yorgun oluyoruz ki okuyamıyoruz, kimimize okumak zor geliyor. Bu nedenlerin sonucunda ülkemiz dünya çapında kitap okuma sıralamasında 86. sırada!

 

Aslında okumamamızın en büyük nedenlerinden biri, okuduğumuzu anlamamamızdan kaynaklanıyor.

 

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), her üç yılda bir 15 yaş grubundaki öğrencilerin bilgi ve becerilerinin değerlendirildiği "Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı" (PISA) isminde bir araştırma yapıp yayınlıyor. 2018 yılında yapılan PISA çalışmasında Türkiye, 420 puanla 50. sırada yer alıyor. Okuma becerilerinde OECD ortalaması olan 446 ortalamanın 18 puan altında, 428 puanla 51... PISA sınavına katılan 15 yaş gurubunda 6.000 öğrencimizin çoğunluğu okuduğunu anlamıyor.

 

Aslında sadece okuduklarını anlamamakla kalmıyorlar, okuduklarını hatırlamıyorlar da!

 

Bu okuma ve anlamada durumun öğrenci tarafı... Ya yetişkinler? Rakamların ve sonucun çok farklı olduğunu düşünmeyin.

 

Okuduğunu anlamak ya da anlayarak okumak sahip olmamız gereken en önemli yetkinliklerden biri!

 

Çünkü anlayarak okuduğumuzda hafızamız gelişiyor, daha çok odaklanıyoruz, kendimize olan güvenimizi artıyor, okuma yanlışlarından kurtuluyoruz, ders çalışma ve öğrenme daha zevkli oluyor, stresimiz azalıyor, karar verme ve hayal etme yeteneğimiz gelişiyor, duygusal olarak rahatlıyoruz.

Anlayarak okuma doğuştan gelen bir beceri değil! Öğrenebileceğimiz ve geliştirebileceğimiz bir beceri.

 

Üstelik sadece çocuklar için değil, yetişkinlerin de geliştirebileceği bir beceri.

 

*Anlayarak okuma için öncelikle neden okuduğumuzu bilmeliyiz. Okuma isteğimizi belirleyen neden okuduğumuzu bilmek, okuduğumuzu anlamamızda da belirleyici unsurlardan biridir.

 

*Tabii, doğru okumamız da önemli. Eğer doğru okuyamıyor, pek çok kelime ve cümleyi doğru okumak için tekrar tekrar okuyorsak anlayarak okuduğumuzdan söz edemeyiz.

 

*Okuduklarımız bizim dışımızda bir dünya yaratır. O dünyanın içine girmek ve anlamak için okuduklarımızı gözümüzde canlandırabiliriz. Bu üç unsur anlayarak okumamıza oldukça katkı sağlayacaktır.

 

*Anlayarak okumamızı etkileyen bir faktör de okuma hızımızdır. Çok yavaş okuyorsak okuduklarımızı anlamamız zorlaşır. Ya da çok hızlı okuyor ama okuduğumuzu anlamıyorsak zaten anlayarak okuma yapmıyoruzdur.

 

Anlayarak okuma becerisi kazanmak için "Hızlı ve Anlayarak Okuma" eğitimimiz ihtiyacınız olan desteği size sağlar. Öğrencilerin derslerinde ve sınavlarında, yetişkinlerin ise iş hayatlarında daha başarılı olmaları için en temel ihtiyaç anlayarak okumalarıdır.