Alışveriş Sepetiniz

Go Nedir?
Go Nedir?

Go bundan 4.000 yıl önce ortaya çıkmış, bugün dünyada 50 milyondan fazla insanın oynadığı klasik bir strateji oyunudur. Basit kurallarına rağmen içerdiği devasa olasılık nedeniyle satranç dahil olmak üzere klasik oyunlar arasında en karmaşık olanıdır. Batı'da daha az bilinmekle birlikte özellikle Çin, Japonya ve Kore'de yaygındır. Japonya ve Kore'de Go oyunu üzerine yayın yapan özel TV kanalları ve üniversitelerde 4 yıllık bölümleri vardır. Uzak Doğu'da profesyonel Go oyuncuları önemli markaların sponsor olduğu turnuvalarda ciddi ödüller kazanabilmekte ve prestijli ulusal karakterler olarak saygı görmektedirler.

 

Go bir oyun olduğu kadar bir kültür ve gelenektir. Rakibinize karşı tavrınız, oyun esnasındaki duruşunuz gibi birçok incelikle oyun bezenmiştir. Oyuna dair yazılmış romanlar ve şiirler vardır. Eski Japon baskı resimlerinde ölümsüzler sıklıkla Go oynarken resmedilirler. Go ritüelleri ve öyküleriyle Uzak Doğu kültürünü yansıtan bir çeşit sanat olarak yaşamaya devam eder.

Çocuklar için Go Eğitimi
Çocuklar için Go Eğitimi

Çocuklar için eğitimi basit düzeyde başlar. Amaç çocukların oyuna olan ilgisini canlı tutmak ve zaman içerisinde Go'nun karmaşık dünyasına dahil etmektir. Go oynamak çocukların dijital dünyadan uzaklaşmaları ve dikkatlerini bir konu üzerinden toplayabilmeleri için önemlidir. Problem çözme ve hesaplama becerileri, strateji geliştirme yetileri, oyunda ilerledikçe güçlenir.

 

Go eğitimlerimiz esnasında aynı zamanda çocuklara rakibine karşı saygılı olmayı, galip gelmekten çok çaba göstermeye odaklanmaları gerektiğini, doğru zamanlamayı ve sabırlı olmayı öğretmeye çalışırız.

 

Çocuklar süreç içerisinde Go turnuvalarına ulusal ve uluslararası düzeyde katılabilirler ve sosyal bir deneyim kazanırlar. Go oyuncusu olmak aynı zamanda onlar için evrensel bir kültürün parçası olmak ve hayat boyu onlara eşlik edecek bir beceriye sahip olmak demektir.

Yetişkinler için Go Eğitimi
Yetişkinler için Go Eğitimi

Yetişkinler için Go eğitiminde temel düzeyde Go oyununun kuralları ve amacı anlatılır. Go'da alan nasıl elde edilir, taş nasıl esir edilir, oyun ne şekilde puanlanır gibi soruların cevapları verilir. Amaç katılımcının eğitim sonrasında da kendisini geliştirebileceği temel alt yapıya ve anlayışa sahip olmasıdır. Oyuncunun sonrasında katılabileceği etkinlikler ve eğitimler, kullanabileceği dijital araçlar ve kitaplar konusunda bilgi verilir.

 

Yetişkinler Go eğitimlerinde yeni bir hobi edinirken zihinlerine yatırım yapmış olurlar. Yapılan araştırmalar, Go'nun bunamanın ve Alzheimer'ın etkilerini durdurmak ya da yavaşlatmak için önemli olduğunu bize gösteriyor.

Kaynak: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1533317517753362

Kurumlar için Go Eğitimi
Kurumlar için Go Eğitimi

Go oynamak kurumların çalışanların zihinsel performansları ve stratejik düşünme becerileri için yapabileceği en önemli yatırımlardan biridir. Go oynamak iş dünyası için de kritik olan çok yönlü düşünmeyi, kaynakları etkin kullanmayı ve öncelik yönetimini oyuncuya öğretir. Oyuncu; sabırlı, dengeli ve doğru zamanda hareket etmelidir. 

 

Sun Tzu ile başlayan Uzak Doğu strateji geleneği fırsatları yakalamak, öncelik yönetimi, zarar minimizasyonu gibi birçok yönetimsel beceriyi tarihi hikayelerle anlatmakta ve güncel örneklerle pekiştirmektedir. 

 

Eğitim Mehmet Emin Barsbey tarafından uygulamalı olarak verilmektedir. İstanbul Go Okulu ve Go ve Strateji Derneği kurucusu Mehmet Emin Barsbey 10 yılı aşkın zamandır Go ve Strateji üzerine kurumlara eğitimler vermektedir. 

 

Konu ile ilgili detaylı bilgi almak ve kurumunuz için eğitimin detaylarını ve içeriğini netleştirmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.