Alışveriş Sepetiniz

Piyano ve Gitar

Bulmaca çözmek, hafıza ve zeka oyunları gibi aktiviteler beyni geliştirmek için son yıllarda popülerlik kazandı. Bilimsel çalışmalar gösterdi ki bunlara ek olarak bir müzik aleti çalmak da beyni fazlasıyla geliştiren aktiviteler arasında.

 

Bilim insanları, bir müzik aleti çalmanın beynin yapısı ve işlevi üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu bulguladı. Ayrıca bu aktivite, uzun süreli hafızayı geliştirebilir. Müzik eğitimine genç yaşta başlandığında beyin gelişiminin daha iyi olmasını sağlayabilir.

 

Montreal Üniversitesi' nde yapılan çalışmaya göre, müzisyenler mental olarak daha uyanık olma eğilimindedirler. Temel algı süreçleri üzerinde müziğin etkisini keşfettikçe, uyaranlara yavaş reaksiyon gösteren kişilere daha fazla müzik eğitimi verilebilir. Örneğin yaşlanan insanların uyaranlara karşı reaksiyon süreleri yavaşlar. Fakat bir müzik aleti çalmak hızını arttırır ve müzik eğitimi bu kişiler için faydalı olabilir. Daha önce yapılan çalışmalarda, müzisyenlerin daha hızlı işitsel ve dokunma tepki süreleri olduğu bulundu. Ayrıca bu kişiler birden fazla algının (dokunma, görme, duyma) aynı anda fonksiyon görmesi konusunda da daha başarılıdırlar. Duygusal bağlantıların da eşlik etmesiyle birlikte müzik, beyni güçlü bir biçimde uyarır.

 

Bir enstrüman çalmak, güçlü ve zengin bir tecrübedir. Çünkü vücut hareketleriyle birlikte görme, işitme ve dokunma duyularını da işlem görmeye başlar. Bu da beyinde uzun süreli değişimlerle sonuçlanır. Elde edilen beyin gelişimi iş dünyası için de faydalı olabilir.

 

Bir enstrüman çaldığınızda elde edeceğiniz kazanımları ana başlıklarıyla şöyle ifade edebiliriz.

 

1-Sosyalleşmeyi sağlar.

2-Özgüveni artırır.

3-Beynin büyük bir bölümünü kullanarak gelişim sağlar.

4-Hissetiklerimizi yansıtma konusunda aracı olur.

5-Stresten uzaklaştırır.

6-Ruh sağlığımız açısından tedavi niteliğindedir.

7-Disiplinli olmayı sağlar.

8-Sabırlı olmayı öğretir.

9-Dikkat dağınıklığına çözüm olur.

10-Müziğin dünya üzerindeki ortak dilini öğrenmemiz konusunda bizi destekler.

Sonuç olarak bir enstrüman çalmayı öğrenmek en gencinden en yaşlısına bireylere müthiş bir gelişme sağlayacaktır.